Kto decyduje o dodatkowej inwestycji
- Wójt gminy uzyskał informację, że radni gminy zamierzają – wbrew jego projektowi w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej – wprowadzić nowe zadanie inwestycyjne (przedsięwzięcie) w postaci budowy drogi na nowym osiedlu. Inwestycja na być w latach 2021–2023. Wg wójta gmina nie będzie miała wystarczających środków. Co w tej sytuacji zrobić? Jak interweniować ?– pyta radna.
Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji prawnych ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 305). Z kontekstu stanu faktycznego należy wnioskować, że istotą problemu jest podział kompetencji pomiędzy organami jednostek samorządu terytorialnego w kontekście zmian dokonywanych w wieloletniej prognozie finansowej. W tym zakresie przypomnieć należy, że wszelka działalność organów publicznych wymaga podstaw prawnych, tzn. legitymacji w prawnie nadanym upoważnieniu do ich działania. (...)
Sposób wykorzystywania kompetencji przez organy (w tym samorządowe) nie jest wyrazem arbitralności ich działania, lecz wynikiem realizacji przekazanych im uprawnień. Założenie to przedkłada się również na przyjmowanie uchwały w sprawie ww. prognozy finansowej. Skoro mowa o tej prognozie, warto zwrócić uwagę na art. 226 - art. 232 ustawy o finansach publicznych. Prognoza finansowa jest to podstawowy dokument planistyczny jednostki samorządu terytorialnego odnoszący się do gospodarki finansowej w perspektywie wieloletniej. Jak podano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1460/19: Wieloletnia prognoza finansowa odgrywa wiele ważnych ról w funkcjonowaniu samorządu. Pełni funkcję rozpoznawczą (umożliwia zidentyfikowanie przewidywanych procesów gromadzenia i wydatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta